Choroby układu sercowo-naczyniowego realnym zagrożeniem

Choroby układu sercowo-naczyniowego realnym zagrożeniem

Zjawisko tak zwanych chorób cywilizacyjnych jest szeroko znane na całym świecie. Mówi o tym WHO, a także wszelcy specjaliści w zakresie zdrowia publicznego i świat medycyny. Mówiąc o takich chorobach, mamy na myśli dolegliwości występujące w skali globalnej i mające zasadniczy wpływ na śmiertelność wśród ludzi. Znaczenie ma także skala występowania konkretnych chorób.

Do tych bardzo powszechnych i zarazem zbierających każdego roku śmiertelne żniwo, zalicza się te związane z układem sercowo-naczyniowym. Oznacza to, że kardiologia ma wiele do powiedzenia. Widać to szczególnie w krajach zachodnich, gdzie grupują się czynniki wpływające bardzo ujemnie na zdrowie ludzi, w tym na kondycję ich serca. To bardzo charakterystyczne elementy, takie jak intensywny stres, ale również zagrożenie nadwagą ewoluującą czasami w otyłość.

Wysoka konsumpcja ma swoje konsekwencje. Tempo życia sprawia, że sporo osób sięga po produkty przetworzone, w tym również fast-foody, a te są nie tylko bardzo kaloryczne, ale mogą też negatywnie odbijać się na zdrowiu. Miażdżyca wynika w dużej mierze z niewłaściwej diety, w której zbyt wysoki udział mają tłuszcze nasycone oraz węglowodany. Wśród tłuszczy odrębnym problemem są ta zaliczane do grupy „trans”, a więc tłuszcze roślinne poddawane chemicznych procesom utwardzania.

Uważa się je za jedne z najbardziej szkodliwych dla organizmu składników diety, stąd w niektórych państwach są stopniowo ograniczane, a nawet zakazywane. Sport i odpowiednie żywienie – to może bardzo pomóc naszemu sercu! Globalna sytuacja zdrowotna sprawia, że ludzie są poważnie narażeni na występowanie schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Oprócz spożywanych pokarmów spore znaczenie ma też nieodpowiednia suplementacja lub wręcz jej brak. A może ona wpływać nawet na zmniejszania ryzyka miażdżycy i niedrożności żył.

Zdaniem części badaczy suplementacja witaminami D3 i K2 może wspomagać wchłanianie wapnia przez organizm, a to może wiązać się z redukcją blaszki miażdżycowej, która swoją strukturę chemiczną jest zaskakująco zbliżona do ludzkich kości. Oczywiście oprócz tego liczą się też inne działania, które warto podejmować. Specjaliści mówią bowiem jasno, że dbałość o zdrowie, w tym o zdrowe serce, zawsze składa się z szeregu elementów, które powinny występować wspólnie. Sport to kolejne remedium na wiele zdrowotnych problemów, a szczególnie tych powiązanych z sercem.

Tak się składa, że wysiłek fizyczny wpływa bardzo dobrze na mięsień sercowy i generalnie na cały układ sercowo-naczyniowy, co zdecydowanie warto mieć na względzie. Osoby aktywne fizycznie są znacznie mniej narażone na zawał czy chorobę miażdżycową, co w sposób jednoznaczny potwierdzają lekarze na całym świecie. Okazuje się wobec tego, że nie trzeba się bardzo wysilać, aby kardiologia nie była nam potrzebna jako dziedzina medycyny. Im więcej osób nie będzie musiała mieć z nią bezpośredniej styczności, tym lepiej dla całej populacji i dla medycznych statystyk, które zaczną się poprawiać.