Jak długo trwa terapia jąkania?
Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że możemy mieć różne przyczyny występowania wady wymowy. Czasami będzie to spowodowane nieprawidłową budową narządu mowy, ale może się też okazać, że głównie będzie chodziło o naszą psychikę, nasz umysł, który podczas stresu będzie się blokował i utrudniał nam swobodne wypowiadanie się. Dlatego też warto sprawdzić dla kogo proponowana jest terapia jąkania, jak przebiega i po jakim czasie możemy się spodziewać widocznych efektów. Może się wówczas okazać, że taka terapia jąkania będzie proponowana nie tylko dzieciom, ale również dorosłym.
To będzie oznaczało, że tak naprawdę w każdym wieku możemy się na nią zapisać, a czas jaki będzie potrzebny na wyeliminowanie takiej wady, będzie zależał od ilości godzin jaką poświęcimy na terapię, naszego zaangażowania, ale również poziomu naszego jąkania się.
Jak będzie wyglądała terapia jąkania?
Jeśli podejmiemy decyzję, że chcemy sprawdzić jak wygląda terapia jąkania i chcemy się jej poddać, to z pewnością będziemy chcieli wiedzieć, czego powinniśmy się tutaj spodziewać. Jak się okazuje na początek niezbędna będzie rozmowa. Specjalista zobaczy wówczas jak poważne jest nasze jąkanie, jak również czym jest ono spowodowane.
Jedynie wówczas będzie mógł ocenić, które działania będą w naszym przypadku najlepsze, tak abyśmy mieli pewność, że taka terapia jąkania szybko przyniesie oczekiwane rezultaty. Dodatkowo jeszcze musimy mieć świadomość, że w przypadku nieprawidłowej budowy narządu mowy, niezbędne będą odpowiednie ćwiczenia, które będziemy musieli wykonywać. Ale terapia jąkania będzie obejmowała również naukę radzenia sobie ze stresem, zwłaszcza jeśli to właśnie on jest główną przyczyną tego, że mamy problemy z wysławianiem się i pojawia się jąkanie.
Taka terapia jąkania opracowywana jest indywidualnie
Musimy mieć świadomość, że każdy przypadek jest inny, a to właśnie powoduje, że taka terapia jąkania opracowywana jest indywidualnie.
W niektórych przypadkach może się okazać, że będziemy pracowali w niewielkich grupach, w innych może być tak, że ktoś będzie miał indywidualne spotkanie z terapeutą. Dodatkowo trzeba mieć świadomość, że terapia jąkania to nie tylko ten czas, który spędzimy na pracy w gabinecie logopedy, ale również w domu będziemy musieli wykonywać różne ćwiczenia. Im więcej czasu poświęcimy każdego dnia, na wykonywanie takich ćwiczeń, tym szybciej pozbędziemy się tej wady. Przy bardzo intensywnych ćwiczeniach, po kilka godzin dziennie, może się okazać, że wyraźne postępy zauważymy już po dwóch tygodniach.
Dlatego tak ważne jest dokładne i częste wykonywanie zalecanych ćwiczeń. Warto mieć świadomość, że nawet jeśli jąkamy się od dziecka, a jesteśmy już ludźmi dorosłymi, to nie oznacza, że jesteśmy na to skazani do końca życia. Zaproponowana może nam być specjalna terapia jąkania, która pozwoli nam pozbyć się tego schorzenia i wypowiadać się płynnie. Co istotne, to niewątpliwie fakt, że tego typu terapia jąkania musi być do nas indywidualnie dopasowana, bo inaczej będą wyglądały ćwiczenia, gdy źródłem problemów jest niewłaściwa budowa aparatu mowy, a inne gdy głównym winowajcą w naszym przypadku będzie stres.
Dlatego też warto zobaczyć, gdzie jest oferowana taka terapia jąkania i jakie doświadczenie ma osoba, która ją prowadzi. No i nie zapominajmy, że wiele będzie zależało od nas, od naszego zaangażowania i tego, jak wiele godzin będziemy poświęcać na wykonywanie ćwiczeń pokazanych przez logopedę. Im więcej ich będzie, tym lepsze efekty będziemy obserwować.