Jakie są rodzaje schodołazów dla osób niepełnosprawnych?

Jakie są rodzaje schodołazów dla osób niepełnosprawnych?

Coraz głośniej mówimy o tym, że osoby niepełnosprawne, mają prawo korzystać z tego wszystkiego, co oferowane jest dla osób pełnosprawnych. Z jednej strony, tego typu kampanie dają spore efekty i osoby z różnymi schorzeniami faktycznie coraz odważniej korzystają z życia, ale z drugiej, dla niektórych problemem są bariery architektoniczne. Dotyczy to przede wszystkim osób niepełnosprawnych, które poruszają się na wózkach inwalidzkich. Dla nich niejednokrotnie ogromnym problemem jest pokonanie bez pomocy, wysokiego krawężnika czy schodów. Czasami montowane są windy dla niepełnosprawnych, jednak one zabierają wiele miejsca i nie zawsze jest to możliwe.

Na szczęście oferowany jest również schodołaz dla niepełnosprawnych. Warto zobaczyć jak on działa i jakie daje możliwości, tak abyśmy mieli gwarancję, że wybierzemy taki schodołaz dla niepełnosprawnych, który idealnie będzie odpowiadał na potrzeby danej osoby. Co więcej, nie jest on nigdzie montowany na stałe, a to oznacza, że idealnie sprawdzi się w budynkach, w których jest sporo schodów, jak i klatek schodowych.

Czy patrzeliśmy jak może się prezentować schodołaz dla niepełnosprawnych?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że ta propozycja jest na tyle mała, że w razie konieczności będziemy mogli ją schować do bagażnika, a to oznacza, że będziemy go mogli wszędzie ze sobą zabierać, a więc nie będzie już żadnych schodów, które miałyby utrudniać życie osobom niepełnosprawnym. Jeśli chodzi o taki schodołaz dla niepełnosprawnych, to musimy wiedzieć, że oferowany nam jest on w dwóch wersjach.

Z jednej strony możemy wybrać taki kroczący, które będzie schodził stopień po stopniu, z drugiej oferowany jest nam gąsienicowy, który za pomocą odpowiednio zaprojektowanych gąsienic będzie wjeżdżał na schody. Jeśli chcemy oszczędzić niepotrzebnych wstrząsów, to może się okazać, że powinniśmy wybrać gąsienicowy schodołaz dla niepełnosprawnych. Co więcej możemy wybrać modele, które będą miały już swoje fotele, jak i takie, które będziemy przymocowywali do zwykłego wózka.

Dlaczego dobrym rozwiązaniem jest schodołaz dla niepełnosprawnych?

Możemy się zastanawiać co sprawia, że coraz więcej osób, które na co dzień funkcjonują wśród ludzi niepełnosprawnych, decyduje się na inwestycję w taki sprzęt. Powinniśmy mieć świadomość, że schodołaz dla niepełnosprawnych jest lekki i niewielki, a więc będziemy mogli go z łatwością zabierać ze sobą.

Co więcej jest on w stanie pokonać stopnie o różnym nachyleniu, jak i o różnej szerokości, a to oznacza, że będziemy mogli dzięki niemu pokonać praktycznie każde schody. Istotne w tym jest również, że praktycznie cały ciężar takiego wózka wraz z osobą, która na nim siedzi, przejmuje na siebie maszyna. Inna osoba potrzebna jest jedynie do delikatnej asekuracji i do sterowania tym urządzeniem. Może się okazać, że schodołaz dla niepełnosprawnych będzie idealną propozycją, bo nie pozwoli, aby ktoś kto porusza się na wózku inwalidzkim, zamknął się w domu. Koniecznie zobaczmy jaki schodołaz dla niepełnosprawnych będzie najlepszy w danym przypadku.

Istotne jest to, że będziemy mieli możliwość wypożyczenia takiego sprzętu, a to będzie oznaczało, że najpierw będziemy mogli przez jakiś czas używać schodołaz dla niepełnosprawnych kroczący, a później gąsienicowy, aby z pełnym przekonaniem móc powiedzieć, który lepiej sprawdził się w naszym przypadku. Warto tutaj powiedzieć, że jego obsługa jest bardzo prosta, a jeśli dodamy do tego jeszcze jego parametry techniczne, to będziemy mieli pewność, że w ten sposób będziemy mogli pokonać bardzo wiele schodów. Co niezwykle istotne, to taki schodołaz dla niepełnosprawnych jest całkowicie bezpieczny, wymaga od postronnych osób użycia mniejszej siły, nie ma zagrożenia spadnięcia ze schodów, jakie jest przy wnoszeniu takiego wózka wraz z osobą, która się nim porusza, jak i pozwala osobie niepełnosprawnej na zachowanie większej godności, a to może sprawić, że chętniej będzie ona wychodziła z domu i angażowała się w życie społeczne.