Kiedy potrzebny nam psycholog?
Czy da się jednoznacznie wskazać moment, w którym z problemem emocjonalnym nie jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie? Wsparcie psychologiczne okazuje się w praktyce jedną z istotnych kwestii, o których nie sposób zapomnieć. Dlatego trzeba obserwować siebie i kontrolować własne samopoczucie właśnie w kierunku związanym ze stanem psychicznym. Zaniedbanie tego aspektu może mieć naprawdę poważne konsekwencje, o czym trzeba pamiętać.
Jeśli więc czujemy, że stan rzeczy zmierza w nieciekawym kierunku, zwlekanie nie ma sensu. Lepiej zdecydować się na pomoc fachowca, który ma wszelkie kompetencje w kierunku udzielenia kompleksowej pomocy. Specjalistów w Polsce mamy wielu, ponieważ studia w zakresie psychologii każdego roku wywołują spore zainteresowanie.
Należy jednak zaznaczyć, że tylko pewna część studentów kończy kierunek, który jest trudny i wymaga sporego zaangażowania. Poza tym trzeba jeszcze pamiętać o tym, że psycholog musi być osobą posiadającą pewne predyspozycje do wykonywania tego właśnie zawodu. Jeśli ich zabraknie, fachowe i efektywne działanie na rzecz pacjentów może okazać się trudne do wykonania.
Cierpliwość, empatia, umiejętność wysłuchania drugiej osoby – to absolutny elementarz. Nie ma sensu czekać! Ludzie nie zawsze są gotowi przyznać sami przed sobą, że potrzebują wsparcia psychologa. Decyzja o terapii nie jest łatwa i trzeba mieć to na uwadze.
Dlatego właśnie decyzja o skierowaniu swoich kroków do gabinetu zbyt często zapada późno, co rzecz jasna utrudnia terapię i wydłuża jej realizowanie. Trzeba mieć to na uwadze, ponieważ pacjenci wymagający bardzo długiego czasu terapii nie leżą w interesie samych psychologów – a przecież potrzebujących w danym momencie wsparcia jest zdecydowanie więcej. Zwłoka nie jest zatem wskazana, ponieważ praktycznie zawsze przynosi więcej szkody niż pożytku.
Najczęściej jest tak, że osoby potrzebujące pomocy psychologa w pewnym momencie sami dochodzą do tego wniosku, jednakże to nie jest żadna uniwersalna zasada. Wobec tego jest dość normalne, że czasami decyzja o rozpoczęciu terapii ma miejsce pod wpływem innych osób z bliskiego otoczenia, zwłaszcza rodziny oraz przyjaciół. Dzieje się tak szczególnie w sytuacji, gdy osoby te zaczynają dostrzegać problem w funkcjonowaniu potencjalnego bywalca kozetki terapeuty.
Kiedy do tego dochodzi, warto podjąć rozsądną decyzję i postawić na pomoc specjalisty.