Realia psychologii dziecięcej

Realia psychologii dziecięcej

Dzieci są delikatne pod względem swojej konstrukcji psychicznej i to raczej jasna sprawa dla każdego, kto ma z nimi do czynienia. Pojawia się jednak inne istotne pytanie – w jaki sposób pomóc tym dzieciom, które mają problemy emocjonalne? Sporo zależy od tego, jaka jest przyczyna tych problemów. Naprawdę jest ich bardzo wiele, co raczej nikogo nie powinno dziwić. Zupełnie inną kwestią jest jednak zastosowanie odpowiednich narzędzi, dzięki którym można efektywnie poradzić sobie z takimi fatalnymi stanami u dzieci.

Terapia często okazuje się niezbędna, ponieważ dziecko (w przeciwieństwie do wielu dorosłych) nie jest w stanie samodzielnie przepracować traum czy nawet delikatnych zaburzeń. Wsparcie rodziców się liczy, ale fachowiec także musi zabrać głos. Aktualnie psychologia dziecięca stanowi jedną z ważniejszych gałęzi psychologii jako takiej, czemu nikt nie powinien się raczej dziwić. Wynika to z faktu, że musi ona korzystać ze specyficznych założeń, a wszelkie działania terapeutyczne podejmowane w stosunku do młodych i bardzo młodych osób muszą być ściśle dostosowane do ich wieku oraz możliwości poznawczych.

Tutaj także w grę wchodzą zróżnicowania, ponieważ inaczej będzie wyglądać psychoterapia 5-latka, a inaczej 10-latka. Różnice rozwojowe są tu naprawdę istotne, więc psycholog dziecięcy ma przed sobą ze wszech miar poważne wyzwanie i to niepodważalny fakt. Trudne szkolne realia Jakie są najczęściej występujące źródła stanów u dzieci, które mogą wymagać pomocy psychologa? Relacje w domu i w rodzinie znajdują się na pierwszym miejscu, ale zaraz za nimi mamy szkołę i relacje z rówieśnikami. Dorośli zbyt łatwo zapominają o tym, że słabsze psychicznie dzieci z mniej wyrazistą osobowością trafiają w grupie rówieśniczej na trudny grunt.

Nawet wśród dzieci bardzo szybko zostaje ustalona swoista hierarchia i co za tym idzie pojawiają się problemy. Słabsze jednostki mogą paść ofiarą szykan, które w szkołach są na porządku dziennym i nie zawsze są w ogóle dostrzegane przez ciało pedagogiczne. Rodzice, którzy są czujni będą reagować o czasie i na pewno zadbają o to, aby w razie możliwości zdusić pewne problemy w zarodku. Jeżeli one eskalują, wsparcie psychologa stanie się zwyczajnie niezbędne.

Tu trzeba działać z dużą rozwagą i postawić na pomoc specjalisty uznanego, mającego na swoim koncie sporo doświadczeń. Jedynie taki będzie w stanie skutecznie zawalczyć z problemem dziecka i otworzyć przed nim bezpieczną drogę do pokonania traumy. Rolą opiekunów będzie natomiast otoczyć dziecko odpowiednia troską.