Rozsądna profilaktyka, czyli jak uniknąć problemów z sercem

Rozsądna profilaktyka, czyli jak uniknąć problemów z sercem

Ludzie chorują na serce, aczkolwiek te przypadłości mają bardzo odmienne podłoże. Przyczyny takich dolegliwości też bywają skrajnie odmienne, z czym trudno polemizować. Nie ma też takiej sytuacji, że każde schorzenie czy dolegliwość w obrębie układu sercowo-naczyniowego jest w jednakowym stopniu niebezpieczne dla życia. Czasami z pewnymi przypadłościami, choćby z powszechnym nadciśnieniem, żyje się wiele lat i nie dochodzi do zaostrzenia stanu. Choć naturalnie znaczenie ma odpowiednie podejście do takich przypadłości. Należy przede wszystkim stawiać na rozsądną profilaktykę i przyjmować systematycznie przypisane przez lekarza leki.

Regulacja ciśnienia za pomocą środków farmakologicznych pozostaje najbardziej skuteczna, w czym zgadzają się raczej wszyscy lekarze kardiolodzy. Choć również w tym kontekście nie można ignorować diety. Niektóre produkty spożywane na co dzień mogą sprzyjać występowaniu nadciśnienia. Dlatego specjaliści wskazują, aby unikać fast-foodów, tłuszczy trans, dań tłustych i nadmiaru węglowodanów. Te ostatnie w połączeniu z tłuszczami mogą sprzyjać występowaniu otyłości, a ona jest kolejnym czynnikiem radykalnie zwiększającym ryzyko problemów z sercem. Kardiologia jest w tym względzie raczej jednoznaczna i eksperci jasno wskazują, że zaniedbanie aspektów związanych z żywieniem może prędzej lub później odbić się szalenie negatywnie na całym organizmie.

Serce nie pozostanie w tym momencie neutralne, ponieważ choćby miażdżyca ma na nie zasadniczy wpływ. Dobrze jesz i się ruszasz – Twoje serce może być w znacznie lepszym stanie Spożywanie owoców i warzyw w większych ilościach, obecność w diecie kaszy, ryżu czy pełnoziarnistego makaronu – to bardzo dobre posunięcia. Naturalnie pojawiają się rozmaite problemy związane między innymi z tempem życia, które nie zawsze pozwala na rozsądne i prozdrowotne planowanie codziennej diety. Pojawiają się jednak interesujące rozwiązania, takie chociażby jak catering dietetyczny. Idealnie zbilansowane, zdrowe posiłki mogą być każdego dnia dostarczane do domu, a nawet do miejsca pracy. Jeśli komuś zależy na tym, aby jeść z korzyścią dla swojego serca i całego organizmu, to takie działania zdecydowanie opłaca się podjąć.

Pozytywne skutki pojawią się w naprawdę krótkim czasie. Zmiana nawyków żywieniowych jest szalenie istotna, ale nie załatwi wszystkiego. Kardiologia dość jasno wskazuje na powiązanie między siedzącym trybem życia i brakiem fizycznej aktywności a występowaniem niektórych problemów z sercem. Sportowcy i generalnie osoby sprawne znacznie rzadziej chorują – tak w ogóle, a kondycja ich serca jest wyraźnie lepsza niż osób, które nie mogą cieszyć się doskonałą wydolnością. Nie chodzi o to, aby z dnia na dzień stać się wyczynowcem. Nawet zwykła jazda na rowerze może bardzo pozytywnie wpłynąć na serce.

Nie mówiąc już o tym, że samopoczucie człowieka aktywnego w aspekcie sportowym poprawi się zdecydowanie. Przekonują się o tym wszyscy, którzy już weszli na ścieżkę aktywności.